fbpx

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta?

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta?

Jak dbać o las w słoiku?

poznaj tajniki pielęgnacji ekosystemu roślinnego zamkniętego w szkle.

stanowisko

znajdź miejsce w którym światło jest zawsze rozproszone, jasne lub półcieniste, tak aby przez słój nie przechodziły promienie słoneczne, nawet przez kilkanaście minut

temperatura

las w słoiku reaguje na każdą zmianę, np. adaptację w nowym miejscu, czy wietrzenie pomieszczenia, dlatego też para wodna w górnej części szkła to normalne zjawisko, nie ma większego wpływu na rośliny, jednak dla doznań wizualnych warto poznać przyczynę parowania. czasem wystarczy przestawić kompozycje w inne miejsce i poczekać kilka dni aż para wodna ustabilizuje się.

ekosystem roślinny nie może stać na parapecie, blisko grzejnika, klimatyzacji, na podgrzewanej podłodze, czy na kominku.

nie otwieramy i nie wietrzymy.

 

las w słoiku wrocław sklep

Jak podlewać las w słoiku?

ekosystem roślinny na zdjęciu, ma około 7 lat.
Proces miniaturyzacji oraz adaptacja ustabilizowała się po 4 latach, więc od tego momentu kompozycja nie jest podlewana i może cieszyć oko w pełni. Jedynie czego od nas potrzebuje to dostępu do rozproszonego światła.

kiedy podlewać?

wszystko zaczyna się już momentu zaprojektowania kompozycji, adaptacja lasu w szkle to wymagający proces, który trwa minimum 1,5 miesiąca, w tym czasie pracujemy między innymi nad optymalnym nawodnieniem. Gdy kompozycja jest gotowa i przejdzie przez wszystkie etapy, to założenie jest takie, że nie podlewa się jej więcej niż dwa, trzy razy w roku, w dodatku niewielką ilością odstanej wody. Zaobserwuj kiedy podlać: 

liście roślin zaczynają się marszczyć i zwijają się

ziemia z ciemnobrązowej robi się jasna, 
(możesz dotknąć ziemię i poczuć jej nawodnienie)

na dnie słoja w keramzycie nie widać wyraźnie wody

podłoże kurczy się i odchodzi od ścianki szkła

mech traci intensywnie zielony odcień, biały lub żółty kolor mchu oznacza całkowite odwodnienie lub zbyt mocną ekspozycję na słońce

jeżeli przez dłuższy czas nie zaobserwujesz powyższych cech, to może oznaczać, że ekosystem roślinny nie wymaga już podlewania

 

Bukiet Kwiatów Wrocław Las w Słoiku

Ile i jak podlewać las w słoiku?

do każdego ekosystemu roślinnego dołączamy instrukcję pielęgnacji oraz wskazujemy ilość wody. las w szkle nawadniamy odstaną wodą za pomocą strzykawki lub pipety. nie spryskujemy roślin

wersja z mchem – skraplaj mech rozprowadzając wodę po całości kępki

wersja bez mchu – podlej ziemię tylko przy szkle jak najdalej od roślin

Nie jesteś pewien ? Poczuj ziemię! Zanurz palec w głąb gleby pośrodku kompozycji i sprawdź, czy jest nawodniona

 

rośliny rosnące w przedstawionej kompozycji:

Bielistka Siwa
Fittonia Joly Josan
Fittonia Green Narrow

Czy las w słoiku otwieramy ?

bez konkretnego powodu nie otwieramy i nie wietrzymy ekosystemu roślinnego zamkniętego w szkle, aby nie zaburzyć procesów, które zachodzą w środku. 


CO2

zamknięte środowisko roślinne, poprzez utrzymanie niskiego poziomu CO2, tworzy specyficzne warunki, które prowadzą do tego unikatowego efektu jakim jest miniaturyzacja roślin w terrariach. temat, rozszerzyłam w tym artykule – przeczytaj.

recyrkulacja wody

recyrkulacja wody w zamkniętym terrarium jest kluczowym procesem, który utrzymuje równowagę wodną oraz ekosystem wewnątrz zamkniętego środowiska. otwieranie lub wietrzenie lasu w szkle zakłóca ten proces. rośliny pobierają wodę z gleby, a następnie uwalniają ją do powietrza przez proces zwany transpiracją. para wodna kondensuje się na powierzchni szkła, a potem opada z powrotem na rośliny lub do gleby, tworząc cykl wody wewnątrz lasu w szkle. otwarcie może zwiększyć tempo parowania, prowadząc do nadmiernej utraty wilgoci i przesuszenia roślin. 

sklep z roślinami, las w słoiku, zestawy DIY
0