MARIMO MOSS
Gałęzatka kulista
Gatunek Aegagropila linnaei
do życia potrzebuje jedynie wody i minimalnej ilości światła. Choć potocznie Marimo nazywamy mchem to w rzeczywistości jest nitkowatą kolonią zielonych alg. Kuleczki rosną pomału, ok. 5 mm rocznie.
Jak dbać o gałęzatkę kulistą?
Marimo żyją na dnie chłodnych jezior, dlatego są dobrze przystosowane do słabo oświetlonych przestrzeni i mogą fotosyntetyzować przy normalnym świetle domowym.
wymiana wody
wymień wodę Marimo na odstaną lub destylowaną, jeśli zauważysz, że woda staje się mętna. Możesz ten zabieg wykonać co dwa tygodnie dla zachowania zdrowia i estetyki gałęzatki kulistej.
W naturalnym środowisku fale i prądy jezior toczą kulki Marimo po dnie, dlatego od czasu do czasu możesz symulować delikatnie fale jeziora, aby zmieniły swoje położenie i miejsce. Możesz również umieścić marimo moss w naczyniu z pompką akwariową.
Dlaczego kuleczki Marimo Moss zwane gałęzatka kulista brązowieją?
Kuleczki Marimo Moss brązowieją, ponieważ otrzymują zbyt dużo światła lub są zbyt długo w ciepłej wodzie. Przenieś je do chłodniejszego miejsca z mniejszą ilością światła. W bardzo gorące dni można włożyć je na troszkę do lodówki.
Jeśli Marimo Moss brązowieje możesz delikatnie przyciąć brązowy fragment, aby pobudzić świeży, zielony wzrost.
MIŁOŚĆ
&GLONY
Symbolika i znaczenie kulturowe
Kolejnym powodem, dla którego warto pokochać te zielone kuleczki, jest piękna historia otaczająca te tajemnicze rośliny wodne, która powstała wieki temu na japońskiej wyspie Hokkaido. Legenda opowiada o kochankach – Senato i Minabe, którzy niczego bardziej nie pragnęli niż być razem. Senato – córka wodza plemienia Ajnów, a Minabe, łowca, chłopak, który w oczach wodza nie był godzien ręki swej córki.
Wódz i jego doradcy siłą rozdzielili dwoje kochanków i ostrzegli Minabe, by trzymał się z daleka. Wiele nocy później Senato zdołała przemknąć obok swych strażników by spotkać Minabe w lesie. Strażnicy uruchomili alarm, wojownicy zauważyli parę ukrywającą się w gąszczu gigantycznych paproci. Gdy wojownicy przedzierali się przez drzewa w kierunku Minabe i Senato, nie mieli innego wyjścia, jak tylko wbiec do lodowatego jeziora. Strażnicy zatrzymali się przy brzegu, nie ważąc się wejść do zakazanej wody. Minabe i Senato pływali, dopóki nie pochłonął ich chłód i wyczerpanie. W ostatecznym uścisku para zniknęła z pola widzenia w głębinach jeziora Akan.
Ajnowie są animistami. Animiści wierzą, że wszystko co żywe, od drzew wodę, trawę po zwierzęta ma w sobie ducha. Lata po tym, jak połączeni kochankowie uciekli do mistycznych ciemnych lasów, w jeziorze pojawiły się tajemnicze mchowe kule. Rozeszły się pogłoski, że to duchy Senato i Minabe przekształciły się w Marimo Moss i zamieszkały w jeziorze Akan.
Od tamtej pory marimo są uznawane w Japonii za symbol prawdziwej miłości, oddania i szczęścia. W Japonii niektórzy traktują je jak talizman przynoszący szczęście i przyjaźń, wierząc, że opieka nad marimo przynosi pozytywną energię oraz siłę do pokonywania trudności.
Jak długo może żyć Marimo Moss?
Algi zostały nazwane Marimo przez japońskiego botanika Takiya Kawakamiego w 1898 roku. „Mari” oznacza kulę lub coś okrągłego, a „mo” to ogólne określenie na glony lub wodorosty. Marimo naturalnie występuje w jeziorach na terenie Islandii i Japonii, gdzie jest gatunkiem pod ochroną. Najstarszy na świecie okaz ma ponad 200 lat, a jego średnica mierzy ponad 95 cm.
Lake Akan Festiwal Marimo Moss
W Japonii miłość do marimo jest tak głęboka, że co roku organizowany jest Festiwal Marimo, aby uczcić te niezwykłe, zielone kule.
Marimo są wyjątkowe, ponieważ naturalnie występują tylko w kilku miejscach na świecie, co sprawia, że stanowią fascynujący i unikatowy element natury, który można mieć w swoim domu.