przesadzanie
rośliny
Podczas długich letnich dni, promienie słoneczne są jak paliwo rakietowe dla roślin. Łodygi i liście rosną, rosną i rozprzestrzeniają swoje korzenie. Wczesna wiosna lub późna jesień to idealny moment na przesadzanie.
Niezależnie od tego, czy umieścisz roślinę w większej osłonce, czy po prostu odświeżysz glebę w jej obecnym domku – twoja roślina będzie bardzo wdzięczna za dodatkową przestrzeń, czy zastrzyk składników odżywczych.
kiedy przesadzić?
Jeżeli roślina trafiła dopiero do Twojego domu, warto dać jej czas na adaptację w nowym miejscu. Dostosowanie się do innego światła, poziomu wilgotności i temperatury to potencjalny stres dla rośliny, dlatego poczekaj z przesadzaniem 2/3 tygodnie.
Jeżeli korzenie mają zbyt ciasno, nowa osłonka powinna być maksymalnie 2 cm większa. Zbyt dużo miejsca spowolni wzrost rośliny.
Gdy korzenie wychodzą przez otwór odwadniający lub wypychają roślinę.
Gdy roślina rośnie wolniej niż zwykle (pomijamy okres wegetacji).
Jeżeli minerały, sól gromadzą się na roślinie lub w ziemi.
Gdy roślina jest na tyle duża i ciężka, że się przewraca.
jak przesadzić?
Dwa dni przed przesadzaniem podlej roślinkę odstaną wodą – ułatwi to wyciągnięcie, nawodni ją i zmniejszy szok.
Pougniataj osłonkę z każdej strony, przechyl roślinę, złap bezpiecznie za łodygi i powoli wysuń ją ze środka
Teraz bądź delikatny – oprósz nadmiar ziemi i zacznij rozczesywać palcami bryłę korzeniową.
Odetnij zwiędłe, uszkodzone lub bardzo długie korzenie. Gdy trzeba nie bój się ich rozerwać.
Następnie przejdź do punktu – wymiana ziemi.
wymiana ziemi
Jeżeli nie chcesz przesadzić rośliny do większej osłonki, tylko wymienić ziemię, przygotuj odpowiednio jej doniczkę usuwając wszystkie osady i resztki starej ziemi używając mydło i gorącą wodę. Usuń ⅔ bryły korzeniowej uwzględniając dół i boki w ten sposób pobudza się formowanie nowych korzeni Na dno osłonki wsyp 1,5 cm przepłukanego keramzytu, trochę ziemi i ustaw roślinę tak, aby była na środku.
Zacznij równomiernie wsypywać ziemię, pilnując, aby wszystkie korzenie zostały przykryte i napowietrzone. Rozprowadź ją tak, aby roślinka stała stabilnie i prosto. Ugruntuj ręką glebę tak, aby zostawić 1-2 cm przy krawędzi dla wygodnego podlewana.
(Przez pierwsze kilka tygodni nie jest konieczne nawożenie roślin, ponieważ uszkodzony (przycięty) system korzeniowy powinien się najpierw zregenerować i podjąć wzrost, a dopiero wtedy zacząć pobierać składniki pokarmowe – dodany do podłoża nawóz o opóźnionym działaniu zacznie stopniowo uwalniać składniki mineralne.
doniczk
co potrzebujesz
roślinkę
keramzyt
miejsce
osłonkę techniczną
ziemię
nożyczki
opcjonalnie węgiel aktywny