jak
podlewać
rośliny?

(zielone)

Najczęstszym powodem, dla którego roślina umiera jest jej przelanie. Rośliny nie mówią, ale to nie znaczy, że nie słuchają! Podczas podlewania włącz muzykę lub z nimi rozmawiaj. Gwarantujemy, że i Ty, i one poczujecie się lepiej.

kiedy podlewać?

Każda roślina ma swój charakter, dlatego potrzebuje indywidualnego podejścia. Weź pod uwagę: temperaturę, nasłonecznienie i wilgotność pomieszczenia, porę roku.

Nie jesteś pewien ? Poczuj ziemię!
Górna warstwa gleby wysycha najszybciej. Zanurz palec w głąb gleby, poczekaj chwilę, aż nabierze temperatury i oceń jej aktualny stan.

Najlepszą porą na nawadnianie jest wczesny ranek. Podlewanie wieczorem sprawia, że wilgoć utrzymuje się długo i może powodować choroby grzybowe. Należy unikać podlewania roślin przy wysokich temperaturach i nasłonecznieniu.​

jak podlewać?

Podlewaj rośliny od góry do momentu, aż gleba zostanie całkowicie przemoczona i nie będzie już mogła gromadzić więcej wody. Upewnij się, że robisz to gdzieś, gdzie jej nadmiar może swobodnie spłynąć.
(Doniczki kupujemy tylko z dziurką!)

Gleba powinna dobrze się odsączyć. Oznacza to, że z doniczki nie powinno kapać.
Dobrym sposobem na nieprzelanie jest keramzyt lub kamyczki na dnie doniczki.

Do podlewania używaj wody odstanej min. 24h, przegotowanej lub filtrowanej. Woda powinna mieć temperaturę pokojową.

Nie używamy wody prosto z kranu – ma zbyt dużo chloru, ani wody mineralnej – zbyt dużo wapnia! ​

jak karmić?

Rośliny będą znacznie lepiej rosły, gdy dodamy im substancji odżywczych. Najważniejsze to: azot, fosfor i potas. Jednak tak samo jak w przypadku wody, nadmiar może być dla nich o wiele bardziej szkodliwy. Dlatego stosujmy się do zasady: lepiej mniej niż więcej. W okresie letnim (od kwietnia do września) rośliny karmimy raz w miesiącu. My używamy nawozów na bazie alg, niektóre gatunki odżywiamy biohumusem. Pomiędzy nawożeniem, rośliny podlewamy odstaną wodą.​