Faza księżyca

księżyc

Faza księżyca

dzień księżycowy 

Data

CZYTAJ WIĘCEJ

aktualnA
fazA księżyca

Istnieje wiele kontrowersji wokół wpływu fazy księżyca na ludzkie samopoczucie i zachowanie. Chociaż nie ma jednoznacznych naukowych dowodów potwierdzających tę teorię, niektóre badania sugerują, że niektóre zjawiska związane z fazami księżyca mogą mieć wpływ na ludzkie ciało i psychikę.

KSIĘŻYC PRZYBYWA

ROSNĄCY SIERP

Rosnący sierp to faza księżyca, podczas której mniej niż połowa tarczy księżyca świeci na niebie. Księżyc wschodzi po świcie i zachodzi po zmierzchu. 

W tym czasie wszystko jest możliwe, Wsłuchaj się w swoją intuicję i pozwól swojemu ciału oraz intencjom stać się rzeczywistością. 

Zbuduj fundament. 
Ta faza księżyca oznacza zamiar. 

PIERWSZA KWADRA

Półksiężyc ma miejsce około 7 dni po nowiu. Księżyc przebył właśnie jedną czwartą swojej drogi wokół Ziemi, w tym czasie wschodzi w południe, a zachodzi o północy. Energia gromadzi się na Księżyc w pełni, więc ważne jest, aby zachować równowagę – tak jak pokazuje nam Księżyc. Teraz jest czas, aby powiedzieć swojemu ego „bądź cicho”, abyś mógł uwolnić się od tego, co Cię powstrzymywało. Wejdź w światło i pozwól sobie rosnąć. Luna w pierwszej kwadrze zwiększa w ciele produkcję acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik, który odpowiedzialny jest głównie za odpowiednią sprawność mięśni, odpoczynek organizmu, wpływa na procesy pamięciowe, koncentrację.

Motywy otaczające ten księżyc to wyzwania, decyzje i działania.


ROSNĄCY GARB

W tej fazie Księżyc wschodzi po południu i zachodzi około godziny trzeciej nad ranem. 

Słońce oświetla większą część tarczy Księżyca z jego prawej strony. 

Luna rośnie do pełni. Działaj.
Idź naprzód i wprowadzaj w życie swoje pomysły i plany.
Okres ten symbolizuje siłę, determinację i zaangażowanie.
Jest to okres silnych napięć emocjonalnych.


PEŁNIA

Jest to najbardziej spektakularna faza, kiedy cała powierzchnia Luny jest oświetlona. W tej fazie Księżyc, Ziemia i Słońce są ustawione w jednej linii.

Serotonina przejmuje kontrolę nad naszym ciałem. Przekłada się to na większą witalność, kreatywność i koncentrację. Jest to czas wzmożonych emocji, które możesz ukierunkować swoją podświadomością.

KSIĘŻYC UBYWA

ZNIKAJĄCY GARB

Energia, która kumulowała się  się do pełni uwalnia się.

Jest to czas by zwrócić się do swojego wnętrza. Wchłoń wszystkie objawienia przyniesione podczas pełni i poczuj wdzięczność. Jeśli Twoje pragnienia jeszcze się nie urzeczywistniły, poświęć ten czas na przewartościowanie i poprawność kursu. 

W tej fazie rolę odgrywa neuroprzekaźnik zwany dopaminą jest połączony z przyjemnością i szczęściem. 

TRZECIA KWADRA

W czasie trzeciej kwadry Księżyc wschodzi o północy, a zachodzi w południe. Podczas Zanikającego Księżyca światło powoli maleje, a energia staje się bardziej odbijająca. Od nowiu Księżyc pokonał 3/4 swojej orbity. Ta faza jest świetna do porządkowania, uwalniania i puszczania wszystkiego, co nie jest fizycznie i psychicznie potrzebne.
W ostatnim czasie dużo się działo, dlatego teraz jest czas, aby się wyciszyć. Koncentracja zmniejsza się, więc pozwól sobie na hibernację i daj swojemu ciału, umysłowi zregenerować się. Zapal szałwię, oczyść ciało i umysł, zrób miejsce dla nowego przepływu energii, który spadnie na Ciebie po nowiu.

Motywy otaczające ten księżyc to uwolnienie, odpuszczenie i przebaczenie. 

 


ZNIKAJĄCY SIERP / ROGALIK

Rozpoczyna się po ostatniej (trzeciej) kwadrze i pojawia się jako malejący sierp na nocnym niebie, odchylony w lewą stronę. Możemy go obserwować gołym okiem przed wschodem słońca. Ubywający Księżyc trwa zwykle około trzech dni, aż stanie się dla nas niewidoczny.
W tym czasie po prostu zrelaksuj się i poddaj się wszechświatowi. Niektóre rzeczy zawsze będą poza twoją kontrolą, niech los biegnie swoim torem. Podziel się z innymi tym co dobre. 

NÓW

Nowy początek.

Podczas nowiu księżyc przechodzi między Słońcem a Ziemią. Wschodzi o świcie ze Słońcem i jest zawsze w jego pobliżu, następnie razem zachodzą. Księżyc nie jest widoczny na nocnym niebie, a jego energię można wykorzystać do stworzenia wizji. Pomyśl o nowiu nie tylko jako o swoim nowym początku, ale o czasie odosobnienia – czasie, w którym możesz odzyskać siły, by zacząć od nowa. Szanuj wszystko, przez co przeszedłeś i uwolnij stare wzorce, które Ci nie służą. Poświęć trochę czasu, aby połączyć się ze swoją intuicją.
W tej fazie wielką rolę odgrywa neuroprzekaźnik zwany noradrenaliną, Możesz czuć się antyspołeczny i introwertyczny bez powodu. Możesz odczuwać poczucie rozbicia, rozdrażnienia i brak siły. Dlatego zwolnij, postaw na wyciszenie i relaks. 

CIEKAWOSTKI

Księżyc nie świeci własnym światłem, a światłem odbitym. W czasie obiegu Księżyca wokół Ziemi zmieniają się warunki jego oświetlenia przez Słońce i na skutek tego następuje zmiana tak zwanych faz księżycowych  

Księżyc okrąża Ziemię w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara po eliptycznej ścieżce,

Pełna faza zaćmienia Słońca trwa nie dłużej niż 7 minut i 40 sekund.
Faza pełnego zaćmienia Księżyca może trwać do 1 godziny i 40 minut.

Średnica Ziemi jest cztery razy większa od średnicy Księżyca

Księżyc posiada nietypową atmosferę w której skład wchodzi hel, argon i neon. Ich obfitość zależy od pory dnia na Księżycu – argonu jest najwięcej o świecie, neonu o 4 nad ranem, helu o 1 nad ranem. 

Księżyc na równiku w pierwszej kwadrze ma kształt odwróconej łódki, czy też litery n kiedy wschodzi i kształt litery u kiedy zachodzi. Natomiast w trzeciej kwadrze odwrotnie, wschodzący obserwujemy w kształcie litery u a zachodzący w kształcie litery n.

Potrzebowalibyśmy około trzysta tysięcy księżyców, aby świat nocą stał się tak samo jasny jak w dzień.

Jeden dzień na księżycu trwa około czterech tygodni ziemskich. 

Największy krater uderzeniowy, położony na niewidocznej dla nas stronie księżyca ma 2500 km, 
nosi nazwę Aitken 

Amplituda temperatury jest ogromna i sięga od 123°C w dzień do -233°C w nocy.