MARIMO MOSS

Gałęzatka kulista
Gatunek Aegagropila linnaei 

do życia potrzebuje jedynie wody i minimalnej ilości światła. Choć potocznie marimo nazywamy mchem to w rzeczywistości jest nitkowatą kolonią zielonych alg. Kuleczki rosną pomału, ok. 5 mm rocznie.

Jak należy się nimi zająć?

Marimo żyją na dnie chłodnych jezior, dlatego są dobrze przystosowane do słabo oświetlonych przestrzeni i mogą fotosyntetyzować przy normalnym świetle domowym. 

tip: wymień wodę na świeżą (odstaną około 48h) co ok. miesiąc, pozostawiając odrobinę poprzedniej wody na dnie. W bardzo gorące dni można włożyć je na troszkę do lodówki.  

jeśli twoje kuleczki brązowieją, przenieś je do chłodniejszego miejsca z mniejszą ilością bezpośredniego światła. Mogą odzyskać siły i ponownie zmienić kolor na zielony. Jeśli nie, możesz dodać niewielką ilość soli morskiej do wody.

tip dla koneserów: W naturalnym środowisku fale i prądy jezior toczą kulki Marimo po dnie, dlatego od czasu do czasu możesz symulować delikatnie fale jeziora, aby zmieniły swoje położenie i miejsce

jeżeli marzy Ci się Marimo unoszące na wodzie – dodaj kilka kropli wody Perrier lub innej zwykłej wody z bąbelkami, która utrzyma je na powierzchni

MIŁOŚĆ
&GLONY

Kolejnym powodem, dla którego warto pokochać te zielone kuleczki, jest piękna historia otaczająca te tajemnicze rośliny wodne, która powstała wieki temu na japońskiej wyspie Hokkaido. Legenda opowiada o kochankach – Senato i Minabe, którzy niczego bardziej nie pragnęli niż być razem. Senato – córka wodza plemienia Ajnów, a Minabe, łowca, chłopak, który w oczach wodza nie był godzien ręki swej córki. 

Wódz i jego doradcy siłą rozdzielili dwoje kochanków i ostrzegli Minabe, by trzymał się z daleka. Wiele nocy później Senato zdołała przemknąć obok swych strażników by spotkać Minabe w lesie. Strażnicy uruchomili alarm, wojownicy zauważyli parę ukrywającą się w gąszczu gigantycznych paproci. Gdy wojownicy przedzierali się przez drzewa w kierunku Minabe i Senato, nie mieli innego wyjścia, jak tylko wbiec do lodowatego jeziora. Strażnicy zatrzymali się przy brzegu, nie ważąc się wejść do zakazanej wody. Minabe i Senato pływali, dopóki nie pochłonął ich chłód i wyczerpanie. W ostatecznym uścisku para zniknęła z pola widzenia w głębinach jeziora Akan.

Ajnowie są animistami. Animiści wierzą, że wszystko co żywe, od drzew wodę, trawę po zwierzęta ma w sobie ducha. Lata po tym, jak połączeni kochankowie uciekli do mistycznych ciemnych lasów, w jeziorze pojawiły się tajemnicze mchowe kule. Rozeszły się pogłoski, że to duchy Senato i Minabe przekształciły się w Marimo Moss i zamieszkały w jeziorze Akan.
Wytrzymałość Marimo, które mogą żyć przez setki lat, jest poetyckim przedstawieniem miłości, która może przetrwać każdą niepogodę, trudny czas.

 

 

Glony zostały nazwane marimo przez japońskiego botanika Takiya Kawakamiego w 1898 roku. Mari to sprężysta piłka do zabawy. Mo to ogólne określenie roślin rosnących w wodzie. Marimo naturalnie występuje w jeziorach na terenie Islandii i Japonii, gdzie jest gatunkiem pod ochroną. Najstarszy na świecie okaz ma ponad 200 lat, a jego średnica mierzy ponad 95 cm